Píchání v boku

Píchání v boku

17.6.2016

Běžím, běžím, už nějakou dobu a najednou mě začne píchat v boku. Co to jako je? Vždyť nejsem nijak extra unavená a běží se mi celkem dobře! Blbý je, že tahle ostrá bolest v boku je něco, co nejde jen tak přejít a běžet dál. Můžeme běžet v plískanici, sněhu, teple, zimě, mlze, některé z nás nezastaví ani puchýře nebo bolesti různých částí těla. Ovšem pokud nás píchá v boku…? Přes tuhle bolest většinou jít nejde.

Zajímalo mě, co píchání v boku způsobuje, abych se tomu mohla do budoucna vyhnout. Bohužel, podle toho co jsem našla, to nikdo nedokáže s určitostí říct. Jako nejpravděpodobnější a v odborné literatuře nejčastěji zmiňovaná se jeví křeč bránice. K čemu nám bránice slouží: stejně jako třeba svaly na noze, na ruce, nebo třeba břišní svaly, tak i bránice, která se rozprostírá na spodku hrudního koše, se může unavit. Pokud ji vystavíme přílišné zátěži, dojde k vyčerpání a následné křeči a bolesti. To by vysvětlovalo, proč se s pícháním v boku setkávají nejčastěji začátečníci (i ti věční, jako já) nebo lidé, kteří zvyšují tréninkový objem případně rychlost. Naštěstí existuje několik způsobů, jak se dá nepříjemné bolesti předejít.

Jedním ze způsobů je překvapivě - posilování! Dobře, zas tak překvapivé to není. Údajně deset minut cvičení trupu třikrát týdně může pomoci – výdrž v pozici prkna, jóga, pilates nebo jenom klasické posilování břišních svalů – to vše zesílí svaly bránice, díky čemuž budou odolnější proti únavě a bolestivým křečím. Nekončíme, tahle metoda má další výhody. Snad štíhlejší trup (především v oblasti problémových partií, tedy aspoň já tam problém má) a silnější svaly, díky čemuž by se nám také mělo lépe běžet, měli bychom mít lepší postavení těla a být méně náchylní k běžeckým zraněním.

Další věc, která ovlivňuje píchání v boku je, kdy a co jíme před během. Je důležité si pamatovat, že není dobré jíst těsně před během. Dokud probíhá trávení jídla, odchází do bránice méně krve, to může vést také k její únavě a následné křeči. Delší doba trávení je potřeba zejména u tučných jídel a jídel bohatých na vlákninu. Taková jídla byste neměli déle než dvě hodiny před jídlem. Vědci také zjistili, že k píchání vedou také ovocné šťávy a nápoje, které obsahují větší množství cukru. Takže příště, až vás začne píchat v boku, tak si zkuste vzpomenout, co jste před vyběhnutím jedli a pili a jestli to náhodou spolu nějak nesouvisí. (u mě to nejspíš bude jenom to, že jsem věčná lemra a nemám žádnou fyzičku)

Dalším důležitým krokem k „bezpíchajícímu“ běhu (to je slovo, co?:)) je zahřátí na jeho začátku. Není žádoucí vyrazit, jako byste chtěli udělat z nuly na sto za pět vteřin. Vyplatí se jít na to pomalu a zlehka – nejdřív jen rychlejší chůze a pomalu přejít do běhu a potom můžete začít se svým naplánovaným tréninkem.

Poslední rada, kterou vás můžu vybavit je, zkusit zhluboka dýchat. Pokud dýcháte mělce a rychle je možné, že nedodáváte svalům dost kyslíku. Zkuste se na to zaměřit.